استفاده از گاز ازن در ضدعفونی هوای سردخانه

با استفاده از ازن ژنراتورهای صنعتی دائم کار

شرکت ازن تجهیز

 

معرفی شرکت

احتراما به استحضار می رساند، شرکت ازن تجهیز با هدف نیل به آرمان ارتقا سطح کیفی وضعیت محیط زیست،کاهش هزینه، افزایش راندمان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی با بهره‌گیری از فن آوری های نوین در سال ۱۳۸۵ تاسیس گردید. این شرکت توانسته با ارائه کلیه خدمات تولیدی ، مشاوره و فنی مهندسی سهم بسزایی در آگاهی و بومی نمودن تکنولوژی‌های روز دنیا در کلیه صنایع داخلی داشته باشد .

تولیدات این شرکت از حداقل ۱۰ گرم در ساعت و حداکثر ۴۶ کیلوگرم در ساعت می باشد .شرکت در نمایشگاه های خارجی و پوشش کشورهای منطقه از اهداف شرکت می باشد و در این راستا صادرات به کشورهای سوئد، بلغارستان، استرالیا، سریلانکا، عراق، تاجیکستان و افغانستان صورت گرفته است.

تکنولوژی استفاده از ازن علاوه بر تصفیه خانه های آب شهری و صنعتی مزارع پرورش ماهی نیز از دیرباز در کشورهای پیشرفته استفاده شده است .

شرکت ازن تجهیز به دنبال :

ارتقاء سطح کیفی وضعیت محیط زیست و کاهش هزینه ها و افزایش راندمان کارخانجات و واحدهای تولیدی

با بهره گیری از اختراعات کسب شده و فناوری های نوین در موارد زیر آماده ارائه خدمات می باشد.

 1. ارائه مشاوره به کلیه صنایع در خصوص تصفیه و ضدعفونی با روش ازن جهت کاهش بار میکروبی و افزایش ماندگاری وکاهش بار میکروبی و کاهش هزینه تولید.
 2. ارائه مشاوره و طراحی تصفیه خانه های صنعتی و شهری و اصلاح آنها با متد جدید
 3. طراحی و مشاوره سیستم های ضدعفونی و تصفیه آب مراکز پرورش آبزیان
 4. تصفیه و ضدعفونی آبهای صنعتی و شهری با تکنولوژی جدید ازن و آب شیرین کن
 5. انجام مشاوره تخصصی در زمینه فیلتراسیون UF و NF وRO

شایسته است در پایان از تمامی عزیزانی که  ما را در این عرصه  یاری نمودند سپاس  و قدردانی  گردد .

مدیر عامل

مهندس حسینی

 

بررسی عملکرد گاز ازن:

ازن که فرم سه اتمی اکسیژن می باشد، به عنوان یک اکسیدکننده قوی به شمار می رود. عملکرد آن مطابق با اصول بهداشتی می باشد و قادر به از بین بردن میکروارگانیسم های متعدد بدون در نظر گرفتن ماهیت آن از طریق اکسید کردن غشاء سلولی می باشد. شواهد علمی نشان می دهد که ازن می تواند طیف وسیعی از پاتوژن های بالقوه از جمله باکتری، انگل، اسپور، کپک و مخمر ها را بسیار موثرتر از کلر از بین ببرد. ازن برخلاف بسیاری از مواد ضدعفونی کننده ها تاثیر منفی روی محیط زیست ندارد به دلیل اینکه به طور سریع به اکسیژن (o2)تبدیل می شود و هیچ باقیمانده شیمیایی به جای نمی گذارد.

می توان گفت که  تقریبا در تمام صنایع غذایی از ازن برای استریلیزاسیون و ضدعفونی و بالا بردن زمان ماندگاری استفاده می شود. واکن شهای ازن با میکروارگانیسم های مختلف، در سیستمهای آبی به دو روش، واکنشهای مستقیم ازن مولکولی و وجود رادیکالهای آزاد حد واسط صورت می گیرد. در این رابطه دلایل اصلی از بین رفتن باکتریها به وسیله ازن که توسط محققین ارائه شده عبارتند از:

 • حمله مولکولی ازن به باند های دوگانه غیر اشباع چربیها در سطح سلول باکتری
 • از بین رفتن لایه های لیپوپروتئین و لیپوپلی ساکارید و در نهایت تغییر در نفوذ پذیری و تجزیه سلول
 • انعقاد پروتئن های سلولی، تخریب آنزیمها و تبدیل S-S به H-S و در نهایت مرگ سلول
 • تخریب مواد ژنیتیکی سلول

ازن هم اکنون در جهان به عنوان ضدعفونی کننده پیشرو در زمینه های آب آشامیدنی، آب معدنی، هوا، استخر، محصولات کشاورزی، انبارها، سردخانه ها، کانتینرهای حمل مواد غذایی، سطوح، سالن ها، صنایع لبنی، کارخانه های مواد غذایی، خطوط تولید، تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی و بسیاری زمینه های دیگر شناخته شده است.برای کاهش بار میکروبی و تصفیه کامل آب مصرفی، دستگاه ازن جایگزین کلر جهت استریل کردن آب با قدرت اکسید کنندگی بالاتر استفاده می گردد که با استفاده از این روش می توان عوارض جانبی ناشی از آن، زمان طولانی ضد عفونی کردن و محدودیت های عملی آن را به نوعی کاهش داد.

در ادامه جدول مقایسه قدرت ازن با بعضی از ضد عفونی کننده ها آمده است.

ازن می تواند سریع تر و قوی تر از سایر ضدعفونی کننده ها عمل نماید.

ازن از بقیه ضدعفونی کننده ها قوی تر است.

ازن از کلر برای ضد عفونی بسیار قوی تر می باشد و مهمترین نکته آن از بین بردن تمامی میکرو ارگانیسم ها بدون در نظر گرفتن ماهیت آن و با سرعت بیشتر  می باشد که در جدول مقایسه ازن و کلر و UV آمده است.

ازن توانایی از بین بردن ویروس، جلبک را دارد.


مقایسه عملکرد های ازن، اشعه U.V، پرسیدین، کلر:

ازن وسیع الطیف است و هزینه نگهداری ندارد و قابلیت تولید در محل دارد.

 

 

 

مشخصات سیستم ازن زنی

مجموعه کامل ازن زنی از بخش های ذیل تشکیل شده است:

 1. دستگاه پایلوت ازن زنی با قابلیت تولید ۵۰ گرم ازن در ساعت – طراحی و ساخت شرکت ازن آب
 2. سیستم تزریق ازن به روش دیفیوزر با قابلیت انحلال بالا – طراحی و ساخت شرکت ازن آب
 3. سنسورسنجش میزان ازن تولیدی ساخت کشور آمریکا
 4. سنسورازن محلول در آب ساخت کشور آمریکا
 5. دستگاه اکسیژن ساز با قابلیت تولید ۵ لیتر در دقیقه ساخت کشور آمریکا

دستگاه پایلوت ازن ژنراتور جهت تست آب و فاضلاب صنایع

 نمایی از دستگاه آزمایشگاهی شرکت ازن آب تهران

 

مزایای استفاده از گاز ازن در سردخانه ها

استریل و ضد عفونی آب و هوا، از بین بردن قارچ، کپک، ویروس و …، افزایش ماندگاری میوه، سبزیجات ،موادپروتئینی و….

ازن وقتی به صورت گاز در هوا پراکنده شود باکتری ها، قارچ ها (مثل کپک) و سایر میکروارگانیسم های مضر و فاسد کننده مواد غذایی را از بین می برد.دستگاه ازن ژنراتور میتواند برای ازن زنی در هوای انبارهای مواد غذایی و سایر انبارها به کاربرده شود و بسیاری از باکتریهای هوازی، کپک ها و سایر میکروارگانیسم های موجود در هوا را از بین ببرد. بنابراین به مقدار زیادی میکروبهایی را که برروی غذ اقرار گرفته اند و یا در حال رشد میباشند و موجب فساد غذا میشوند را از بین میبرد. گازازن به صورت شگفت انگیزی تعدادآلوده کننده هایی را که امکان وجودشان در انبار مواد غذایی وجود دارد را کاهش می دهد. ازن همچنین   مانع از حمله حشرات به انبارهای مواد غذایی می شود.دستگاه ازن ژنراتور را می توان در انبار مواد غذایی یا سردخانه ها قرار داده و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در هر ساعت آن را روشن نگه داشت.

ازن در شستشوی لاشه دام موثر است.

افزایش زمان ماندگاری محصولات غذایی در سردخانه ها و انبارها همواره یکی از دغدغه های تولید کنندگان در سطح جهان بوده است. استفاده از گاز ازن به منظور ضد عفونی میوه ها, سبزیجات و گوشت, نیاز به استفاده از هر گونه ضد عفونی کننده ثانویه ای را منتفی مینماید.کاربرد ازن در عمل آوری و نگهداری مواد غذایی سبب ایمنی آنها در کلیه مراحل, از به عمل آوری تا مصرف می گردد. میکروارگانیسم های خاک, سبزیجات را در سطح وسیعی آلوده می کنند. میوه ها توسط باکتریها، هاگ ها, قارچها, اسپورهای منتشر

شوندها از طریق هوا, باکتریهای منتشرشونده توسط هسته قطره Droplet nuclei, ذرات گرد و غبار و دست افرادی که در چیدن ، بسته بندی و توزیع دخالت دارند، آلوده می شوند.

 طبقآزمایشات متخصصین بیشتر میکروارگانیسمهای همراه با میوه ها  و سبزیجات مانند باکتریهای اسیدلاکتیک ،Coryneform, Pseudowonads, Xanthamonad, Micrococci و بسیاری از قارچها وColiform بی خطرند اما نقش مهمی در فساد سریع آنها دارند. میوه ها و سبزیجاتی که دارای بافت نرمی هستند خیلی زودتر توسط باکتریها از بین می روند و میوه های ترش محیط مناسبی برای تکثیر قارچها هستند. گاز ازنیک میکروبکشوضدعفونی کننده بسیار موثر است که به سرعت جمعیت میکرو ارگانیسمهای ذکر شده و نیز نسل جدید میکرو ارگانیسمها مانند Listeria و یا نژادهای بدخیم Escherichia coli ، ویروسهای بیماری زا ، کپک های قارچی، تخم انگلها و Amoebocytes را کاهش می دهد.

استفاده از گاز ازن در شستشو و بسته بندی سبزیجات و میوه ها تا حد زیادی سبب افزایش کیفیت محصول و زمان ماندگاری آن می گردد.در بیشتر محصولات خام سالم تعداد بیشماری میکرو ارگانیسم، از ۱۰۰۰ تا میلیونها عدد در گرم یافت می شود، تعداد این آلاینده ها به ضایعات باقی مانده از محصولات و فرآیند شستشوی محصول بستگی دارد. برای مثال در سطح سبزیجاتی مانند کاهو که دارای برگ باز هستند تعداد باکتریها می توانند حدود دو میلیون برای هر گرم سبزی باشد و در سطح گوجه فرنگی تا حدود سه هزار باکتری در هر سانتیمتر مربع شمارش می گردد.شستشوی سبزیجات و میوه ها به  مدت زمان ۶ ثانیه با آب حاوی گاز ازن، سبب افزایش چشمگیر زمان ماندگاری محصول در دمای ۴۵ درجه سانتیگراد می گردد.

تزریق مداوم یا منقطع گاز ازن در انبار مرکبات و سردخانه ها, از رشد کپک های سبز- آبی جلوگیری می کند و رشد عوامل قارچی که میوه ها از قبل به آنها آلوده بودند و خسارات ناشی از آنها را به شدت کاهش می دهد. به نظر می رسد که در کشور ما اکثر میوه های انبار شده دارای آلودگی قارچی و کپکی هستند و این مسئله بخصوص در صادرات میوه مشکل آفرین است.استفاده از گاز ازن به منظور مبارزه با کپک و عوامل قارچی در سردخانه ها بسیار موثر است. یکی از دلایل دیگر استفاده از گاز ازن در افزایش ماندگاری محصولات کشاورزی کم دوام مانند میوه جات تازه و محصولات مشابه مثل گوجه فرنگی, توانایی این گاز در نابودی اتیلن است. اتیلن گازی است که از محصولات انبار شده که در حال رسیدن هستند متصاعد می شود. اتیلن فرایند رسیدن میوه ها را تسریع و عمر نگهداری آنها را کوتاه می کند. سالهاست که از توانایی گاز ازن برای جلوگیری از رسیدن موز در طول حمل و نقل آن استفاده می شود. 

مزایای استفاده از ازن تولید شده توسط ازن ژنراتور های ازن آب

 1. ازن به منعقد کردن مواد آلی کمک می کند و قادر به حذف مواد کلوئیدی ریز می باشد.
 2. ازن با غلظت باقیمانده محلول ۵ PPM و بالاتر از بین بردن ویروس، باکتری و قارچ را صد در صد تضمین می کند.
 3. ازن تولید شده به آرامی به اکسیژن بر می گردد و باعث ماندگاری اکسیژن محلول در آب و درخشندگی آن می شود.
 4. ازن هیچ باقیمانده سمی در آب باقی نمی گذارد.
 5. ازن در محل تولید شده و نیاز به نگهداری ندارد.
 6. ازن بر خلاف کلر باعث رسوب کربنات کلسیم و تشکیل رسوب در سطوح نمی گردد.
 7. اگر ازن را با کلر مقایسه کنیم ، ازن ۹۹ درصد از ۶۰۰۰۰ میلی لیتر / کلی فرم ها آب آلوده را در ۸ثانیه با دوز PPM0.1 از بین می برد.این در حالی است که کلر با دوز مشابه به ۱۵۰۰۰ ثانیه زمان نیاز دارد.
 8. باکتری ها به مرور زمان نسبت به ازن مقاوم نمی شوند.
 9. ازن باکتری ها، ویروس ها، هاگ ها و جلبک ها را از بین می برد و ۳۰۰۰ بار سریع تر از کلر و سایر روش های ضدعفونی به شمار می رود .
 10. ازن آلودگی های آلی در آب را اکسید می کند.
 11. ازن به عنوان منعقد کننده باعث حذف مواد جامد کلوئیدی می شود.
 12. ازن مواد آلی را که موجب ۹۹ درصد از طعم و مشکلات بو می شود، اکسید می کند و هیچگونه بو یا طعم خاصی نیز از خود بر جای نمی گذارد.
 13. ازن باعث حذف استفاده از کلر شده که هزینه نگهداری را به میزان قابل توجّهی کاهش می یابد.
 14. ازن کمتر از کلر باعث خوردگی جداره مخزن می شود.
 15. ازن سریع تر از سایر روش های ضدعفونی است .
 16. ازن ۲۰ دقیقه نیمه عمر دارد و هیچگونه اثرات مضری به جای نمی گذارد .
 17. ازن عمر مفید آب را افزایش می دهد .
 18. ازن به دلیل برخورد مستقیم با غشا پلی ساکاریدی باکتری می تواند زمان ضد عفونی کردن ( تقریباً ۳۰۰۰ بار ) سریعتر از کلر به انجام رساند. در حالیکه کلر از غشا باکتری عبور کرده و هسته را تحت تأثیر می گذارد که این فرایند با زمان بیشتری صورت می گیرد.
 19. ازن به دلیل قدرت اکسید کنندگی بالاتر از سایر روش ها می تواند بر کلیه میکروارگانیسم ها حتی ویروسها و اسپورهائید غلبه کند.
 20. pH، کدورت و مقدار سختی آب روی عمل استریل ازن تأثیر نمی گذارد، در حالیکه ضد عفونی موارد فوق باید برای عملکرد کلر تعریف شده باشد.
 21. مقدار تزریق ازن در طول زمان های مختلف ضد عفونی ( Tn=T20=T1 ) برابر و توسط سنسور آن لاین اندازه گیری می شود در حالی که کنترل میزان کلر در زمان های متفاوت در عمل مشکل ساز می باشد.
 22. سیستم های ازن نیاز به هیچ ماده مصرفی یا فیلتر خاصی ندارد. صنعتی و دائم کار می باشد و با توجّه به خاصیت شیمیایی آن هیچ گونه باقی مانده ای در محیط به جای نمی گذارد.