گاز ازن در ضدعفونی آب و هوای مرغداری

صفحه اصلی/طرح های مرغداری و گاوداری/گاز ازن در ضدعفونی آب و هوای مرغداری

گاز ازن در ضدعفونی آب و هوای مرغداری

گاز ازن در ضدعفونی آب و هوای مرغداری

با استفاده از ازن ژنراتورهای صنعتی دائم کار شرکت ازن تجهیز

 

 

معرفی شرکت

حتراما به استحضار می رساند، شرکت ازن تجهیز با هدف نیل به آرمان ارتقا سطح کیفی وضعیت محیط زیست،کاهش هزینه، افزایش راندمان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی با بهره‌گیری از فن آوری های نوین در سال 1385 تاسیس گردید. این شرکت توانسته با ارائه کلیه خدمات تولیدی ، مشاوره و فنی مهندسی سهم بسزایی در آگاهی و بومی نمودن تکنولوژی‌های روز دنیا در کلیه صنایع داخلی داشته باشد .

تولیدات این شرکت از حداقل 10 گرم در ساعت و حداکثر 46 کیلوگرم در ساعت می باشد .شرکت در نمایشگاه های خارجی و پوشش کشورهای منطقه از اهداف شرکت می باشد و در این راستا صادرات به کشورهای سوئد، بلغارستان، استرالیا، سریلانکا، عراق، تاجیکستان و افغانستان صورت گرفته است.

شرکت ازن تجهیز به دنبال :

ارتقاء سطح کیفی وضعیت محیط زیست و کاهش هزینه ها و افزایش راندمان کارخانجات و واحدهای تولیدی

با بهره گیری از اختراعات کسب شده و فناوری های نوین در موارد زیر آماده ارائه خدمات می باشد.

 1. ارائه مشاوره به کلیه صنایع در خصوص تصفیه و ضدعفونی با روش ازن جهت کاهش بار میکروبی و افزایش ماندگاری وکاهش بار میکروبی و کاهش هزینه تولید.
 2. ارائه مشاوره و طراحی تصفیه خانه های صنعتی و شهری و اصلاح آنها با متد جدید
 3. طراحی و مشاوره سیستم های ضدعفونی و تصفیه آب مراکز پرورش آبزیان
 4. تصفیه و ضدعفونی آبهای صنعتی و شهری با تکنولوژی جدید ازن و آب شیرین کن
 5. انجام مشاوره تخصصی در زمینه فیلتراسیون UF و NF وRO

شایسته است در پایان از تمامی عزیزانی که  ما را در این عرصه  یاری نمودند سپاس  و قدردانی  گردد .

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           مدیر عامل                                                                                                       مهندس حسینی

معرفی ازن

ازن به طور طبیعی در اتمسفر تولید می شود. ازن سه اتمی با نمادO3  و وزن ملکولی ۴۸ است. این ماده از اثر تابش نور ماورای بنفش (UV) یا بارالکتریکی فشار قوی بر اکسیژن (O2) به وجود می‌آید. این گاز بی رنگ، نخستین بار توسط اسکونبین (Schonbein) در سال ۱۸۴۰ کشف شد. ازن در غلظتهای بالا دارای بوی تند و زننده ای است ولی در غلظت‌های کمتر قابل حس نیست. این ماده میکروبها را از طریق اکسایش و نابودی دیواره‌ی سلولی آن ها نابود می‌کند. نابودی میکرو ارگانیسم های بیماریزا نظیر اسپور باکتری‌ها، کیست‌ها و ویروس‌ها بدون نیاز به زمان طولانی از امتیازهای ازن است. مواد آلی مانند یک سپر ازن را خنثی کرده و از باکتری‌ها حفاظت می‌کند. از این رو برای نابودی میکروارگانیسم‌های احاطه شده با مواد آلی، نیاز به غلظت‌های بالاتری از ازن است. ازن۵۰ درصد قوی تر از کلر و نیز قوی‌ترین ماده‌ی اکسیدکننده برای نابودی میکروب‌ها است. بر خلاف سایر گندزداها ازن در سطوح و غذاها پسماندی نداشته و به واسطه‌ی ترکیب با مواد آلی و یا تجزیه‌ی طبیعی به اکسیژن تبدیل می‌شود. نیمه عمر ازن در مقایسه با دیگر گندزداها پایین است. آب حاوی ازن (محلول ازن) قادر به گندزدایی سطوح ، تجهیزات و مواد خام است. در شکل گازی، ازن به عنوان ماده‌ی نگهدارنده می‌تواند عمر ماندگاری محصول را افزایش دهد. ازن ماده‌ی اکسیدکننده‌ی قدرتمندی است و کاربردهای صنعتی زیادی دارد. مزایای استفاده از این گاز به شرح زیر است:

 • ازن را به آسانی و در محل مورد نیاز می‌توان تولید کرد

 • ازن یکی از موثرترین مواد اکسیدکننده است

 • ازن به سرعت به اکسیژن تبدیل شده و پس‌ماندی ندارد

 • واکنش ازن با مواد هیچ نوع ماده‌ی سمی تولید نمی‌کند

 • در مقایسه با سایر مواد گندزدا سرعت عمل بیشتری دارد

 • ازن بر طیف گسترده‌ای از میکروارگانیسم ها تاثیر دارد .

ژنراتور ازن از روشCORONA DISCHARGE  برای تولید ازن با عبور هوا از یک میدان  الکتریکی خیلی قوی که باعث جدا شدن مولکول دو اتمی اکسیژن(O2) به دو اتم برانگیخته (O-) می­شود که به خاطر ناپایداری اش به آسانی به اتمهای اکسیژن دیگر ترکیب می­شود و تشکیل ازن می­دهد.

الکترود آب خنک از هوا خنک بهتر است.

انواع ازن

ازن جوی: ازنی است که در اثر برخورد اشعه های خورشید یا اکسیژن موجود در هوا به وجود می آید و تشکیل لایه ازن یا لایه محافظ حیات را می دهد

ازن سطحی: ازن اغلب در سطح زمین تحت یک فرایند طبیعی بر اثر تخلیه انرژی بسیار هنگام رعد و برق و یا بر اثر فعل و انفعالات فتوشیمیایی ساخته می شود.

ازن صنعتی: ازنی است که می توان با استفاده از اشعه ماورای بنفش و یا با ایجاد رعد و برق مصنوعی و گذراندن هوا از میان آن بوجود آورد.

روش های تزریق ازن

تزريق ازن در اب به دو روش زير انجام مي گيرد :

 • روش Contact Column: ازن به صورت حبابهاي ريز از زير منبع به آب تزريق مي گردد.

برای اثز بخشی گاز ازن بر روی میکروارگانیسم باید از زمان ماند استفاده کرد.

 • روش Venture

انحلال گاز ازن در آب به وسیله ونچوری بالاتر می رود.

در اين دستگاه براي تزريق ازن در آب از روش ونچوري استفاده مي گردد و غلظت ازن موجود در آب بين ppm1 تا حداکثر 4ppm  قابل تنظيم مي باشد.

روش ­های اندازه ­گیری ازن

 • کیت سنجی

این کیت از روش رنگ سنجی  برای اندازه گیری ازن محلول  در آب  استفاده می کند قرص مورد استفاده در آن DPD4 است که مخصوص ازن طراحی شده است .

برای دقت بیشتر آزمایش پیشنهاد می شود زمان بین ازن زنی و نمونه گیری به حداقل برسد

 1. ابتدا کیت اندازه گیری را تا خط نشانه (10 میلی لیتر) از آب ازن دار پر کنید .

 2. یک عدد قرص4 را داخل محلول کاملا خرد کنید .

 3. رنگ محلول در صورت وجود ازن پس از 30 ثانیه به صورتی تغییر رنگ خواهد داد.

 4. حالا با مقایسه رنگ محلول و طیف رنگ کنار عدد مربوط را می خوانیم .

نکته:

 • در صورت باز بودن قرص DPD4 از آن استفاده نکنید

 • حداکثر زمان نمونه گیری تا انحلال قرص حداکثر 60 ثانیه باشد

 • در حضور مواد اکسیدکننده دیگر این روش خطا دارد

 • سنسورهای الکترونیکی

دارای دو بخش ممبران و نمایشگر می­باشد که قسمت ممبران را درون آب ازن دار قرار داده سپس میزان ازن در آب با نمایشگر نشان داده می­شود.

معمولا این سنسورها دارای خروجی با قابلیت اتصال به دستگاه­های ازن می­باشد که از این طریق می­توان میزان ازن محلول در آب را کنترل نمود.

روش ممبرانی یک روش پرهزینه می­باشد به همین منظور اغلب از همان روش کیت سنجی استفاده می­کند

دياگرام دستگاه ازن ژنراتور به صورت زير است:

Typical Vertical Tube Ozonator Process Flow Schematic

قبل از دستگاه ازن، اکسیژن ساز نصب می شود.

ازن قويترين ضد عفوني کننده تجاري مي باشد که جدول مقايسه قدرت ضدعفونی کنندگی آن با بعضي عناصر به صورت زير است.

ازن می تواند سریع تر و قوی تر از سایر ضدعفونی کننده ها عمل نماید.

ازن از کلر براي ضد عفوني بسيار قوي تر مي باشد و مهمترين نکته آن از بين بردن تمامي ميکرو ارگانيسم ها بدون در نظر گرفتن ماهيت آن و با سرعت بيشتر  مي باشد که در جدول مقايسه ازن و کلر و UV آمده است.

ازن توانایی از بین بردن ویروس، جلبک را دارد.

اگر چه FDA ازن را به عنوان ضد عفوني کننده غير مستقيم مواد غذايي به رسميت شناخته بود ، ولي در سال 2001 اين سازمان اجازه استفاده از ازن به عنوان ضد عفوني کننده مستقيم مواد غذايي را صادر نمود FDA)FR Vol.66 No.123 pp. 33829-33830, June 26, 2001) که اين عمل تحول عظيمي در استفاده از ازن به صورت گازي و يا محلول در آب براي کاهش بار ميکروبي، ويروسي، قارچي و يا تک ياخته اي مواد غذايي به وجود آورد.

با توجه به بررسي جدول نامبرده از فعاليتهاي مواد ضد عفوني کننده موارد زير به پيوست ارائه مي گردد.

ازن وسیع الطیف است و هزینه نگهداری ندارد و قابلیت تولید در محل دارد.

فواید و مزايای استفاده از ازن نسبت به ساير مواد ضدعفونی کننده:

 1. ازن با درجه اکسيد کنندگی بالاتر، فعاليت سريعتر، زمان اثر کمتر و تأثير گذاری بهتر، نتايج مطلوب تری براي استريليزاسيون نسبت به ساير روش ها دارا می باشد.

 2. سيستم های ازن به صورت سانترال و دائم کار هستند و نياز به هيچ گونه ماده اوليه مصرفی به جز برق 220 ولت ندارند. استفاده از اين روش در مقايسه با ساير مواد مثل فرمالدئيد که تهيه آن به صورت موقت و بر مبنای مقدار استفاده روزانه کارخانه انجام شده و هزينه های گزاف خريد، حمل و نقل و نگهداری را در پی دارد، از لحاظ اقتصادی در صنعت مقرون به صرفه بوده و هزينه های جانبی را در گذر زمان به صفر خواهد رساند.

 3. استفاده از گاز ازن جهت ضد عفونی اتاق گاز علاوه بر اکسيژن دهی فراوان به محيط، خطرات تنفسی ناشی از استشمام ترکيبات شيميايی را نيز تا حد زيادی کاهش می دهد.

 4. استفاده از گاز ازن با توجه به وسيع الطيف بودن تأثير اين گاز روی ميکرو ارگانيسم های مختلف، اطمينان خاطر بيشتری نسبت به ساير ضد عفونی کننده ها در پی دارد و تأثير بالای اين گاز بر روی قارچ در مناطق مرطوب به صورت عملی مشهود می باشد.

 5. از ديگر کارايی های استفاده از گاز ازن قابليت بالای حذف بوی اين گاز در محيط های دارای بو می باشد که علاوه بر از بين بردن ترکيبات آروماتيک مضر و نامطبوع، با افزايش اکسيژن موجب با طراوت شدن هوای محيط نيز می گردد. می توان برای استفاده بهينه از گاز ازن توليدی، کانال کشی جداگانه ای جهت انتقال گاز ازن اتاق دود به سمت انبارهای نگهداری تخم مرغ انجام داد که اين امر در استريل نمودن محيط انبار نگهداری تخم مرغ بسيار مفيد می باشد.

 6. از ديگر خصوصيات سيستم ازن ژنراتور سادگی کار کردن با دستگاه می باشد چرا که برنامه ريزی سيستم با توجه به شرايط اتاق گاز در کمپانی توليد کننده انجام گرفته است و با تعبيه نمودن تايمر در دستگاه، تنها نياز به استارت کردن آن باقی می ماند.

 7. در فرآيند دود دهی با استفاده از روش ازن ماده اوليه مصرفی تنها اکسيژن هوا می باشد. لذا دغدغه خاطری نسبت به تأمين مواد شيميايی ديگر و حمل و نقل و نگهداری آنها وجود نداشته و هزينه های مربوطه حذف شده و علاوه بر آن نياز به حفظ درجه حرارت 25 درجه نمی باشد که اين امر خطای اپراتور را به حداقل می رساند.

فاکتورهایی که بر میزان و سرعت تاثیر ازن در موثر می باشد :

 • غلظت ازن

 • دما = اثر ازن با افزایش دما بالا می رود

 • pH برای اغلب میکروب ها بین 5.7 تا 10.1 عمل می‌کند

 • نوع آلودگی موضوع ضد عفونی

 • نوع و میزان مقاومت میکروب های موجود

 • محل و غلظت میکروب ها

 • وجود تخم باکتری ها و یا قارچ ها

 • نحوه استفاده از ازن

مکانیسم عمل ازن بر روی باکتری ها

باکتریها میکروارگانیسم های کوچکی میباشند که دارای ساختمان ساده و ابتدایی میباشند. مولکول ازن با اکسید کردن گروه های سولفیدریک پروتئینی سلول باکتری را غیر فعال میکند. در دزهای بالاتر با حمله به جداره ی سلول باکتری، موجب از هم گسیختگی و پارگی دیواره و غشاء خارجی و مرگ باکتری میشوند.

مکانسیم عمل ازن بر روی ویروس ها

ویروسها ذراتی غیر مستقل هستند که تنها در سلول میزبان رشد و تکثیر مییابند. هر ذره ویروس شامل یک مولکول اسید نوکلئیک DNA یا RNA است. در اطراف این مولکول پوششی از جنس پروتئین قرار دارد که کپسید نامیده میشود. وظیفه ی کپسید محافظت از اسید نوکلئیک ویروس و امکان پذیر کردن اتصال و دخول ویروس به میزبان می باشد. هر مولکول ازن با نفوذ از میان پوشش پروتئینی، اسید نوکلئیک ویروس را تخریب می کند و در غلظتهای بالاتر مولکول های ازن با تخریب پروتئین کپسید، سلول ویروسی را منهدم می کنند.

تاثیر ازن بر قارچ ها و کپک ها

ازن قارچ کش موثری می باشد و تاثیر آن بر روی قارچ ها بیشتر از کپک هاست.

به عنوان مثال برای از بین بردن قارچ Rhodotorula غلظت کمتری از ازن مورد نیاز است تا برای خنثی کردن کپک Penicillum  قدرت از بین بردن قارچ ها با ازن در درجه اول به دلیل قدرت ترکیب آن با اجزاء چربی موجود در غشاء سلول قارچ می باشد. مقاومت هاگ قارچ های مختلف در مقابل ازن متفاوت است برای مثال مشاهده شده است که آستانه تاثیر ازن محلول بر هاگ Candida به مراتب کوتاه تر از زمان لازم جهت مجاورت با هاگ مربوط به Aspergillus می باشد.

از طریق از بین بردن پروتئینهای پوشش اسپور باعث نابودی آنها میشود واکنش ازن با ترکیبات به دو صورت میباشد:

واکنش مستقیم: این نوع واکنش بیشتر در ترکیبات غیر اشباع رخ میدهد. بطوریکه ازن در محل پیوند دوگانه وارد میشود و واکنش میدهد

 واکنش غیر مستقیم : بیشتر در ترکیبات اشباع رخ میدهد که منجر به تجزیه ازن به رادیکال آزاد میشود و این رادیکال ها با ترکیبات مورد نظر واکنش میدهند.

واکنشهاي ازن با ميکرو ارگانيسم هاي مختلف، در سيستمهاي آبي به دو روش، واکنشهاي  مستقيم ازن ملوکولي و وجود راديکالهاي آزاد حد واسط صورت مي گيرد. در اين رابطه دلايل اصلي از بين رفتن باکتريها بوسيله ازن که توسط محققين ارائه شده عبارتند از:

1-       حمله مولکولي ازن به باند هاي دوگانه غير اشباع چربيها در سطح سلول باکتري

2-       از بين رفتن لايه هاي ليپو پروتئين و ليپو پلي ساکاريد و نهايتا تغيير در نفوذ پذيري و تجزيه سلول

3-       انعقاد پروتئن هاي سلولي , تخريب آنزيمها و تبديل S-S به H-S و نهايتا مرگ سلول

4-      تخريب مواد ژنيتيکي سلول

ازن جلبک و ویروس را نابود می کند.

مواد سازگار با ازن 

 • سرامیک

 • شیشه

 • استنلس استیل L316 و L304

 • تفلون ETFE و PTFE

 • گورتکس

موادی ناسازگار با ازن 

 • ازن باعث نابودی فولاد، مس، لاستیک، وکائوچو می شود .

 • لذا تمامی دستگاه ازن زنی و لوله های متعلق به دستگاه که محل عبور ازن محلول است بایستی از جنس فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم باشد .

ازن همانند اکسید کننده های دیگر از قبیل کلرین و پراکسید هیدروژن گاز اکسید کننده پر قدرتی است که بایستی در استفاده از آن دقت نمود و زمان تعیین شده را رعایت کرد .

میزان ازنی که به صورت طبیعی در اطراف ما وجود دارد معادل 0.1- 0.15  ppm میباشد .

قابل ذکر است که استفاده از اکسیژن فعال در صنایع غذایی و آبهای آشامیدنی در تاریخ ۸/۹/۱۳۸۲به تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران (معاونت غذا و دارو) نیز رسیده است.

مراکز تایید کننده ازن در دنیا

 • سازمان غذا و داروي آمريکا FDAدر 26 ژوئن 2012 کاربرد ازن را بعنوان یک ماده ضد باکتریایی در صنایع تصویب نموده است.

 • آژانس حفاظت محيط زيست EPA

 • سازمان سلامت شغلي آمريکا OSHA

 • همچنين داراي تأييديه FSIS

 • انستيتو ملی بهداشت و سلامت شغلی NIOS

 • سازمان بهداشت جهاني WHO

 • معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي ايران در تاریخ 08/09/1382 استفاده از ازن در صنایع غذایی و آب های آشامیدنی را تائید کرد است.

کاربرد ازن در فرايند پرورش طيور

صنعت مرغداری به عنوان یکی از صنایع مهم و قابل رشد در ایران می باشد که استفاده از تکنولوژی های جدید در این صنعت به منظور بهبود و رشد دام و طیور را بیش از پیش الزامی می سازد. اساساَ فضای مرغداری ها همواره تحت تاثیر مواد شیمیایی ناشی از فضولات طیور قرار دارد، گاز آمونیاک، اسید سولفوریک، اسید کربنیک، گاز متان و… موجب آلودگی شدید هوا و محیط فارم ها می شود، گاز ازن به سادگی قادراست همه این مواد آلی را اکسیده نموده و بوهای مضر را از بین ببرد که برای سلامتی طیور خیلی خوب است، استفاده از مواد شیمیایی چون فرمالدئید، کلریناسیون، پرمنگنات پتاسیم و ترکیبات چهارتایی آمونیوم در مرغداری ها متداول است که هر کدام معایب و مشکلات خاص خود را دارند.

فرمالدئید: بوی تند و زننده، اثر سوزانندگی زیاد بر روی چشم و مخاط، زبر و خشن کردن پوست و حساسیت ایجاد شده در برخی افراد، باعث گردیده تا مصرف آن به تدریج غیر قابل گردد. لذا استفاده از آن باید با احتیاط کامل و همراه ماسک مناسب صورت گیرد و پس از گاز دادن محل، تخلیه گاز باقی مانده باید به نحوی صورت گیرد که وارد هوای تنفسی افراد نشود. استشمام این ماده منجر به ورم ملتحمه و ناراحتی های تنفسی می گردد که این نارسایی ها در جوجه مرغ ها و جوجه بوقلمون هایی که در محیطی با میزان بالای فرمالین قرار گرفته اند، دیده می شود.

کلریناسیون: هر چند کلر رایج ترین سیستم ضدعفونی در ایران است و به نظر می رسد کلرید کردن، بسیاری از میکرو ارگانیسم ها را از بین می برد، اما کیست تک یاختگان و تخم انگل های کرمی به طور قابل ملاحظه ای در مقابل کلرید کردن، مقاومتر از باکتری ها هستند و کلر روی ارگانیسم های مقاومتر مانند کلیفرم، ویروس ها، تخم انگلها و کیست های ژیاردیا لامبلیا اثری ندارد. کلر همچنین در دوزهای مصرفی بالاتر، سوزش چشم و خشکی پوست ایجاد می کند؛ بعلاوه وجود برخی ترکیبات سمی جانبی دیگر از جمله تری هالومتان ها و کلرآمین ها باعث مسمومیت شده و در برخی مواقع با ایجاد شک ناگهانی و خونریزی سریع کبد، مرگ را سبب می شود.

پرمنگنات پتاسیم: این ماده می تواند با آلوده کردن آب آشامیدنی، مسمومیتزا شده و موجب مرگ بدون هر نوع نشانه قبلی شود. ضایعات پاتولوژیکی این پدیده عبارتند از: ورم ملتحمه و نکروز دیواره چینه دان.

ترکیبات چهارتایی آمونیوم: بر روی باکتری های +G موثر ولی بر روی میکروب های –G تاثیر نسبی داشته و فقط بر روی برخی از قارچ ها و ویروس ها تاثیر دارند.

اگر قبل از رسيدن تخم مرغ ها به جوجه کشی، همه تخم مرغ ها به خوبی ضد عفونی گردند احتمال راه ورود هوا از بيرون مانند (شکافها که هميشه وجود دارد) و همچنين دربها و پنجره ها و … وجود دارد. بيشتر وسايلی که در جوجه کشی برا ی حمل و نقل و جابجايي تخم مرغ ها، کارکنان استفاده می نمايند در تشديد آلودگی موثر هستند. بنابراين احتياج به هوای سالم، تميز و عاری از آلودگی با دما و رطوبت مطمئن که لازمه پرورش طيور است ضروری می باشد.

برخی از موارد کاربردی استفاده از دستگاه های ازن ژنراتور در مرغداری ها

 • ضد عفونی و استريل هوای سالن مرغداری، ستر و هچر

 • جايگزينی فرمالين با ازن در اتاق گاز تخم مرغ، انبار نگهداری تخم مرغ ها، ضدعفونی لباس پرسنل و …

 • تصفيه و ضد عفونی آب مصرفی مرغداری ها

 • تأمين اکسيژن خالص مورد نياز در سالن های جوجه کشی و مرغداری برای تنفس طيور

 • کاهش ميزان گازهای سمی توليد شده در سالن مانند آمونياک، دی اکسيد کربن، سولفيد هيدروژن و …

 • ضدعفونی و کاهش بار ميکروبی انبارهای نگهداری دان و غلات

 • ضدعفونی و کاهش بار ميکروبی کانتينرهای حمل جوجه و سردخانه ها

کاربرد سيستم ازن ژنراتور در مرغداريها را مي توان به چند بخش مختلف تقسيم کرد.

الف )ضد عفوني آب مصرفي مرغداري

بیشتر منابع آب دارای میکروارگانیسم های بیماری زا می باشند که این امر موجب بیماری و کاهش راندمان تبدیل غذا به گوشت می شود. استفاده از سيستم ازن ژنراتور در جهت استريل و ضدعفوني کردن آب مرغداري مي باشد که اين روش جزء تکنولوژي هاي روز دنيا در جهت بهبود آب مصرفي مطرح است. علاوه بر استريل و ضد عفوني کردن آب مرغداري و نابودی میکروارگانیسم ها هيچ ماده شيميايي در آب باقي نخواهد گذاشت با استفاده از تزریق گاز ازن در منبع آب آشامیدنی و زمان ماند ازن می توان کل سیستم آبرسانی را بدون هیچ گونه باقی مانده ای و بدون نیاز به شست و شوی مجدد ضدعفونی کرد.

مصرف واكسن ها را غالباً در آب آشاميدني تجويز مي كنند؛ ولي بايد توجه داشت كه هر گونه مواد ضدعفوني كننده در آب، واكسن هاي زنده را بي اثر مي كند، لذا به آبي كه داراي بقاياي مواد ضدعفوني كننده است نبايد واكسن افزوده شود. با ضدعفوني كردن آب با ازن با توجه به نيمه عمر كوتاه ازن، مي توان واكسن هاي زنده را به آب افزود. ضمن اينكه در اين شرايط (با افزايش DO آب) مرغ رغبت بيشتري براي خوردن آب داشته و  مي توان از موفقيت واكسيناسيون اطمينان حاصل كرد. ازن باعث بروز حالت ژله اي واکسن در داخل آب نمي شود و همچنين مکانيسم اثر داروها از جمله آنتي بيوتيک و الکتروليت ها را کاهش نداده و باعث جذب بهتر مواد مکملي به طيور مي گردد. همچنین PH آب را تغییر نمی دهد و آب ازن­دار نسبت به آب شهری برای مرغداری ها به صرفه اقتصادی است.

ب) ضد عفوني هواي سالن هاي توليد

وجود گاز آمونياك در سالنهاي مرغداري علاوه بر ناراحتي ثانويه از جمله سوزش چشم ، باعث بروز برخي بيماريهاي تنفسي در طيور مي گردد. همچنين در مورد نيمچه هاي گوشتي نيز باعث بالا رفتن ضريب تبديل، و كاهش هزينه هاي جاري در فارم مي گردد.

به دليل خاصيت اکسيد کنندگي ازن، گازهاي نسوخته حاصل از سوخت و آمونياک از بين رفته و نياز به گردش هواي سالن کمتر مي شود و فعاليت فن ها نيز به شدت افت خواهد کرد. در نتيجه دماي سالن در مدت زمان بيشتري يکنواخت باقي مي ماند و هزينه سوخت جهت جبران دماي اتلاف شده کاهش مي يابد.

مواد آلی دفعی از پرنده حاوی مقادير زيادی نيتروژن می باشند که در مجاورت رطوبت و گرما تبخير می گردند و توليد گاز آمونياک می نمايد. از آنجا که آمونياک دارای خاصيت خورندگی و ايجاد آزردگی در مخاط مجاری تنفسی می باشد به طوری که وجود آمونياک در هوای سالن موجب ايجاد سرفه و ناراحتی تنفسی در طيور می گردد و به مرور ميزان آمونياک در محيط افزايش می يابد و اغلب نيز مرغدار به بوی آن عادت می کند و در نتيجه متوجه افزايش آمونياک نمی شود و همچنين افزايش آمونياک سبب ضعف و بی حالی و خستگی مفرط طيور، به هم خوردن تعادل اکسيداسيون متابوليک غذا، ضريب تبديل مواد غذايی، ميزان نياز انرژی و ازدحام طيور در اطراف درها و پنجره سالن ها (تلاش برای بدست آوردن هوای تازه) که گاهی اوقات موجب خفگی طيور می شود.

هدف از تهويه، تعويض و تازه کردن هوای داخل سالن عبارت اند از:

–        حذف گازهای سمی توليد شده در داخل سالن مانند آمونياک، دی اکسيد کربن، سولفيد هيدروژن و …

از آنجا که بوها اکثراً ترکيبات حلقوی هستند اين سيستم می تواند با اکسيد کردن به موادی چون اکسيژن، آب و … تبديل کند و از عبارت آنتی باکتريال به عنوان شاخص اصلی استفاده می شود.

–        تأمين اکسيژن خالص مورد نياز برای تنفس طيور

از فوايد استفاده از سيستم، اکسيژن دهی به محيط است که علاوه بر تنفس راحت تر باعث شکسته شدن ترکيبات حلقوی (آروماتيک) و نهايتاً حذف بو در محيط می گردد.

پكيج تصفيه و ضدعفوني هواي در حال گردش در سالن هاي مرغداري با گاز ازن به صورت آنلاين و با قابليت كنترل هوشمند دما و رطوبت می باشد.با اين سيستم ضمن از بين بردن گاز آمونياك و كاهش قابل توجه در بار آلودگي، بستر و محيط ارتباط سالن با فضاي بيرون قطع شده و يك سيستم بسته و سير كولار خواهيم داشت.

ج)حذف فرمالدئيد و جايگزيني آن با ازن

استفاده از اين سيستم ها در بخش طيور مربوط به اتاق گاز و انبار نگهداري تخم مرغ ها مي باشد. با توجه به اينکه جوجه در آوري در دستگاه انکوباتور ارتباط مستقيم با چند فاکتور مهم و حياتي دارد، که علاوه بر قدرت جوجه درآوري تخم مرغ ها مهم ترين مسئله بخش آلودگي و بار ميکروبي سطح تخم مرغ ها مي باشد که در اين فرايند کشورهاي صنعتي در صدد برآمده اند که از ماده بي خطرتري نسبت به فرمالدئيد استفاده کنند . که علاوه بر استريل کامل سطح تخم مرغ ها موجبات جلوگيري از انتشار آلودگي به مابقي تخم مرغ ها را نيز فراهم کند و همچنين حذف بو را نيز داشته باشد. در ثاني باعث تأثير پذيري کمتري به فرمالدئيد بر روي نطفه (در تخم مرغ هاي نطفه دار) گذارد. همچنین با ضد عفونی و از بين بردن تمام ميکرو ارگانيسم ها بدون در نظر گرفتن ماهيت بيولوژيکی ميکروارگانيسم، ديواره ميکروارگانيسم را تخريب می کند و به عنوان يک استريل کننده وسيع الطيف است.

د)کاهش بیماری های طیور

استفاده از ازن برای از بین بردن پاتوژن ها در صنایع طیور از جمله فرایندهای تخم گذاری، جوجه کشی، پرورش اقلام گوشتی و تخم گذار و آزمایشگاهی آزمایش شده است. تحقیقات نشان می دهد که ازن؛ باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها، کپک ها و …  محیط را از بین می برد. این امر سبب کاهش بیماری، مرگ و میر در جوجه های چند روزه و … می شود و استفاده از آن در چندین سال پی در پی سبب کاهش بیماری های طیور و حتی حذف برخی از آنها شده است. ضدعفونی کنندگی ازن بسیار موثر و کاملا طبیعی است به گونه ای که بعد از ضدعفونی، ازن تبدیل به اکسیژن معمولی می شود و به همین علت می توان به صورت شبانه روزی از آن استفاده نمود و به همین خاطر آن را ضدعفونی کننده 24 ساعته می نامند. استفاده از ازن سبب تولید طیور سالم تر، چاغ تر و کاهش مرگ و میر در آنها می گردد.

به دليل حساسيت بالای جوجه و نداشتن پر و ضعيف بودن آن، استفاده از ازن مطمئن ترين راه براي پيشگيري از وقوع بسياري از بيماري هاست. همچنین به وسیله ازن خوراک طیور ضدعفونی شده و ویروس ها، سموم قارچی و افلا توکسین  موجود در خوراک را از بین می رود و از رشد کپک ها جلوگیری می شود در نتیجه تغذیه طیور سالمتر و محصول ایمن تری تولید می شود.

ه)ضدعفونی آخر دوره ای سالن و لوازم با گاز ازن در غلظت های بالا

گاز ازن قابلیت نفوذ در کلیه منافذ را داشته و هرگونه آلودگی میکروبی و کیست و اسپور میکروارگانیسم ها را از بین می برد. ازن قابلیت نفوذ در بستر را دارا بوده و باقی مانده ای از خود برجای نمی گذارد در نتیجه نیاز به شست و شوی مجدد هم ندارد. ازن باقی مانده سموم آفت کش را از بین برده و همچنین آمونیاک را اکسید و تبدیل به ترکیبات بی ضرر می کند.

نيمه عمر ازن ، كوتاه و هيچ گونه عوارض نامطلوبي نداشته ، لذا خطري براي پرسنل و طيور ندارد.

با اجراي سيستم ضدعفوني با ازن ، با مصرف يك هزينه ثابت، قوي ترين ضدعفوني كننده و اكسيدكننده را در اختيار خواهيد داشت.

و)ضدعفونی انبار دانه و خوراک مرغ

با توجه به اين موضوع که انبارهای نگهداری دانه و غلات از گزند حشرات و موجودات موذی در امان نيستند، پيشگيری از اين امر کمک شايانی در کيفيت محصولات انبار شده و ماندگاری آنها خواهد داشت. گاز ازن می تواند علاوه بر اين که باعث افزايش ماندگاری محصولات انبار شده گردد، باعث نابودی حملات ناشی از موجودات موذی نیز شود.

ز)اتاق ضدعفونی مخصوص بازدید کنندگان و پرسنل (ازن ژنراتور پوششی)

یکی دیگر از راههای نفوذ و گسترش آلودگی از بیرون به داخل فارم از طریق اشخاص، البسه و لوازم آنان صورت میگیرد . تجربه نشان داده که حوضچه های ضد عفونی کارایی مناسبی در این خصوص ندارند. به همین منظور میتوان با ایجاد یک اتاق مناسب و ضدعفونی آن توسط گاز اکسیژن فعال ( ژنراتور ازن پوششی ) قبل از ورود به سالن از پاکسازی بازدیدکنندگان ، پرسنل ، لباس کار ، دستکش ها ، چکمه و … اطمینان حاصل نمود.

ط) سیستم ضدعفونی خودروهای ورودی و خروجی با استفاده از آب ازن دار

با هدف نیل به آرمان ارتقا سطح کیفی و بهداشتی مرغداری ها و کارخانجات خوراک دام و طیور و پیشگیری از انتشار آلودگی های منطقه ای بخصوص ویروس تب برفکی و ویروس آنفولانزای پرندگان، می توان سیستم ضدعفونی خودروهای ورودی و خروجی به مجموعه را اجرا نمود.

این سیستم مجهز به پاشش اتوماتیک آب ازن دار و از جنس استیل با طول عمر بالا می باشد. مزایای این سیستم عبارتند از:

 • استفاده از ازن به عنوان قوی ترین ضدعفونی کننده و اکسید کننده تجاری شده در دنیا

 • کاملا اتوماتیک و مجهز به سنسور حرکتی استارت سیستم در هنگام ورود و خروج خودرو

 • بدون اپراتوری

 • دارای لوله کشه تمام استیل با طول عمر بالا

 • بدون هیچ گونه هزینه های مصرفی (به جز مصرف اندک برق)

 • سازگار با محیط زیست به دلیل عدم جایگذاری باقی مانده شیمیایی

 • مصرف کم آب

۱۳۹۷-۱۰-۳ ۱۵:۴۹:۲۳ +۰۳:۳۰ ۲۷ام فروردین, ۱۳۹۶|طرح های مرغداری و گاوداری|